კატეგორია : გიმნაზია | ქვეკატეგორია : განათლება | გამოქვეყნდა: 2023-05-24 22:19:39
წმიდა თამარ მეფის სახელობის გიმნაზიის, ციფრული ტექნოლოგიების კაბინეტში - წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის III ბ კლასის (დამრიგებელი ქეთევან მოსულიშვილი) მოსწავლეებისათვის, ბუნებისმეტყველებისა და ინფორმაციულ - საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ) საგნების ინტეგრირებული გაკვეთილი ჩატარდა. (პედაგოგები ქეთევან მოსულიშვილი და თორნიკე ნამორაძე).
საგაკვეთილო თემა იყო ,,სად ბინადრობენ ძუძუმწოვრები"
ამონარიდი ინტეგრირებული გაკვეთილიდან:
"..........ცხოველები საკვებსა და თავშესაფარს თავიაანთ საარსებო გარემოში იღებენ. ისინი შეჩვეულები არიან ამ გარემოს და თავს ცუდად გრძნობენ სხვა გარემოში. ძუძუმწოვრები გვხვდებიან ყველგან: ხმელეთზე, წყალსა თუ ჰაერში.
წყალს დედამიწის უდიდესი ნაწილი უკავია. ზღვებსა და ოკიანეებში დიდი ძუძუმწოვრები ბინადრობენ, როგორიცაა: დელფინი, ვეშაპი, სელაპი.
მდინარეებში მობინადრე ძუძუმწოვრებია თახვი და წავი.
ნიადაგი მრავალი ცხოველის საარსებო გარემოა. ნიადაგში სინათლე ვერ აღწევს, ამიტომ იქ მობინადრე ცხოველებს მხედველობა სუსტად აქვთ განვითარებული. საკვების მოპოვებასა და გზის გაკვლევაში მათ კარგი ყნოსვა ეხმარებათ.
ძუძუმწოვარა ცხოველებიდან ფრენა მხოლოდ ღამურას შეუძლია.